Majáčkovi dovednosti


Ohně


Pyramida Pyramida Nařezaná polena složíme do pyramidy a obdobným způsobem i přikládáme. Dostaneme vysoký jasný plamen, který osvětlí celý prostor kolem táboráku.
Pagoda Pagoda Je to složitější ohniště, vyžaduje hodně dřeva a pracné je i řezání paliva. Polena klademe ve tvaru čtverce - konce křížíme - od nejsilnějších ke kratším, takže se ohniště směrem vzhůru zužuje.
Hranice Hranice Rovněž slavnostní ohniště. Podobá se pagodě, stavba je však jednodušší, protože nemusíme přiřezávat, vybírat a skládat polínka podle tlouštky. Hranice má nahoře i dole stejné rozměry. Hoří mnohem déle.
Strážní oheň Strážní oheň Zakládáme ho nejčastěji v noci pro táborové hlídky. Má dávat při co nejmenší spotřebě paliva dost tepla, ale ne příliš moc světla a kouře. Nejjednodušší typ je ze tří silných polen paprskovitě složených. Hoří od prostředka, a jak dřevo uhořívá přistrkujeme je dopředu.
Na sněhu Na sněhu Tento oheň zakládáme v zimě, když je hodně sněhu. Pokud je sněhu málo, můžeme ho odhrnout a rozdělat klasický oheň. Ale pokud je sníh hluboký, nasbíráme si silnější polena a vyskládáme z nich podklad (dřevený rošt), na kterém potom postavíme příslušný oheň.
Závěs Závěs Kotlík je zavěšen nad ohništěm, většinou na silnější větvi.
Dvojitý závěs Závěs pro dva kotlíky Podobá předchozímu, dává však při vaření větší možnosti. Přikládáme na krátko polámané suché větve.
Rožň Rožň Jednoduchý přírodní gril, stačí zapíchnout do země dvě vidlice, na ně položit živý prut (zbavený kůry) s nabodnutým masem a můžeme opékat.
Pečení na kamenech Pečení Pečení na kamenech nebo na žhavém popelu. Na kameny, kterými je obloženo ohniště, můžeme postavit kotlík, pánev apod. Nejlépe se vaří na ohništi postaveném z cihel.